Jak wypalać blachy?

cięcie blachy wypalarką

Wybór optymalnej metody cięcia blach zależy od wielu czynników. W celu dokonania odpowiedniej selekcji musimy wziąć pod uwagę rodzaj obrabianego metalu, a także jego późniejsze zastosowanie. W tym celu warto zapoznać się z podstawowymi różnicami pomiędzy poszczególnymi sposobami obróbki.

METODY WYPALANIA BLACH

Istnieje wiele metod cięcia metali. W zależności od grubości blachy oraz efektu finalnego dostosowuje się sposób odpowiedni do naszych potrzeb. Inne technologie właściwe będą dla blach cieńszych, a inne do tych grubszych. Obecnie najbardziej popularne są cztery sposoby cięcia.

wypalanie blachy

Cięcie blach laserem

Nowoczesne wypalarki laserowe gwarantują bardzo precyzyjną obróbkę dla niemal każdej branży. Zastosowanie cięcia laserowego świetnie sprawdza się przy obróbce miękkiej stali o grubości nie przekraczającej 30 milimetrów. Polega na skupieniu wiązki lasera na obrabianym przedmiocie i przepalania materiału. Gwarantuje dużą dokładność, albowiem laser tworząc wąską szczelinę potrafi wycinać bardzo precyzyjne kształty i małe otwory. Jednak uzyskanie precyzyjnego cięcia uzależnione jest od wysokiej jakości wszystkich elementów urządzenia. Dużą zaletą tego typu metody jest również wysoka niezawodność oraz pełna automatyzacja procesu.

Cięcie blach gazem

Cięcie palnikiem tlenowym to najbardziej popularny proces cięcia miękkiej stali. Użytkowane przy tym maszyny są tanie i proste w eksploatacji. Palnik tlenowy wskazany jest do cięcia blach o grubości powyżej 25 milimetrów. Potrafi również przeciąć bardzo grubą blachę, a jego skuteczność zależy od ilości dostarczanego tlenu. Gazowe wypalanie blach sprawia, ze stal po zastosowaniu palnika świetnie nadaje się do dalszej obróbki.

cięcie blachy wypalarką

Cięcie plazmowe blach

Ta metoda cięcia świetnie sprawdza się w przypadku cięcia miękkich i cienkich blach o grubości od 6 milimetrów do 40 milimetrów. Sam proces jest zdecydowanie szybszy od zastosowania palnika, jednak jakość krawędzi pozostawia wiele do życzenia.

Cięcie blach przy użyciu strumienia wody

Woda to żywioł, który tnie niezwykle precyzyjnie. Jest to najbardziej dokładna metoda obróbki miękkiej powierzchni stalowej. Krawędź jest bardzo gładka i nie pozostawia żadnych odkształceń. Dodatkowo brak jest jakichkolwiek ograniczeń co do grubości stali.

Podsumowując, metod wypalania blach jest wiele. W zależności od grubości materiału oraz efekty, jakie chcemy osiągnąć możemy dostosować sposób przeprowadzenia procesu do indywidualnych potrzeb. Czasami jedynym sposobem, aby go określić jest wypróbowanie kilku z nich, patrz:usługi wypalania blach w Krakowie.

Więcej informacji o wypalaniu blach oraz ofertę usług znajdziesz na stronie http://metalservice.info.pl/wypalanie-blach-krakow/.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© 2023: Budowa | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress