Rekordowej wielkości sprzęt budowlany i przemysłowy

koparka budowlana

Sprzęt budowlany można podzielić zgodnie z jego przeznaczeniem na maszyny budowlane przemysłowe zajmujące się przetwarzaniem bardzo dużej ilości urobku (najczęściej spotykane na terenie pracy firm wydobywczych), oraz sprzęt budowlany wykorzystywany na budowach budynków i infrastruktury.

Największe koparki przemysłowe

Wśród sprzętu zajmującego się pobieraniem urobku ziemnego szczególnymi rozmiarami charakteryzuje się sprzęt górniczy. Koparki pracujące w odkrywkowych kopalniach – tzw. kombajny górnicze służą do pobierania ogromnej ilości urobku. W Polsce sprzęt tego typu możemy spotkać m.i na terenie kopalni odkrywkowej w Bełchatowie. Nie jest ona jednak najwięszym tego typu sprzętem o charakterze koparki. Najcięższym i największym pojazdem lądowym jest niemiecka koparka Bagger 288. Koło czerpakowe tego kolosa posiada 18 czerpaków w kształcie łyżki do koparek. Urządzenie Bagger wyprodukowano w 1978 roku i jest ono w ciągłym użyciu w kopalni Garzweiler. Jego masa to 13 tys. ton, długość 240m, wysokość ok 100m. Pojemność pojedynczej łyżki czerpaka wynosi ponad 600m3.

kombajn-koparka

Największe ładowarki

Kolejny sprzęt budowlany warty odnotowania to ładowarka LeTourneau L-2350 wyprodukowana w USA. Tego typu maszyna do robót ziemnych poza ogromną pojemnością łyżki oraz masą urządzenia, charakteryzuje się jednymi z największych na świecie opon.

Masa ładowarki L-2350 wyniki 265 ton, a pojemność łyżki to 40,5 m3. Całkowita ładowność pojazdu wynosi 72 tony. Samo koło urządzenia waży (bez felgi) 6,8 tony.

Źródło:

http://blog.machineryzone.pl/2012/07/rekordy-maszyn-budowlanych/

https://en.wikipedia.org/wiki/Garzweiler_surface_mine

http://www.rwe.com/web/cms/de/59998/rwe-power-ag/energietraeger/braunkohle/standorte/tagebau-garzweiler/

http://zmg.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top