Taras w ogrodzie – porównanie materiałów do budowy tarasu

bruk do budowy tarasu

Świetne rozwiązanie dla poszukujących pomysłu na efektowne urządzanie przestrzeni ogrodowej to rozważenie elementów małej architektury – oczka wodne, rabaty kwiatowe, ale również elementy użytkowe – pergole i tarasy.

Tarasy – drewniane, kamienne, kompozytowe

Wyszukanie odpowiednich elementów jako materiałów idealnych do budowy przydomowego tarasu nie jest łatwe. Dostępne materiały mają swoje wady i zalety, a decyzja o wyborze materiału z którego zbudowany będzie taras powinna zarówno komponować się z planem i materiałami wykorzystanymi w pozostałej części ogrodu, ale też wiąże się z kosztami konstrukcji, trwałością danego materiału, jak też terminem jego wykonania.

  • Tarasy z kamienia – twardy, trwały i drogi materiał budowlany. Jego budowa kosztuje ze względu na konieczność wykonania podbudowy, często usypania skarpy, utwardzenia podłoża. Również materiał na kamienny taras jest dość drogi a jego wykonawcy muszą się znać na kamieniarstwie, brukarstwie etc. Podczas samych prac istnieje konieczność wykorzystania mikrokoparki, jak i uszkodzenia trawnika w ogrodzie.
  • Wykończenie z bruku – brukowanie tarasu niczym podjazdu jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem niż pierwszy wymieniony materiał na taras, jednak walory estetyczne kostek umywają się przy porównaniu do kamienia. Producenci kostek brukowych dwoją się i troją aby udowodnić, że coraz to nowsze modele kostek czy wypalanych cegieł są trwałe i estetyczne, oraz niedrogie, to jednak materiał brukowy po kilku latach wygląda coraz gorzej. Dodajmy do tego konieczność odchwaszczania i odpowiedzieć możemy sobie sami, czy warto inwestować w takie rozwiązanie
  • Taras kompozytowy – sztuczne deski wykonane z trwałego na warunki atmosferyczne materiału imitującego drewno na początku mają swój urok. Dobry producent desek kompozytowych może zagwarantować trwałość na mrozy, ścieranie, łatwość montażu i bezproblemowość. Tarasy kompozytowe o ile praktyczne to podobnie jak bruk z czasem szarzeją i tracą kolor przez światło UV. Tego typu starzenie się nie wygląda naturalnie.
  • Tarasy drewniane – naturalne drewno które wykorzystuje się do budowy tarasu drewnianego posiada swój urok. Pięknie się starzeje, jednak wymaga cyklicznych konserwacji. Sposób budowy – podbudowa na palach lub konstrukcjach kratownic pozwalają na szybki montaż, często w 2 dni (wliczając czas olejowania). Minusy tarasu to przede wszystkim konieczność dobrania odpowiedniego dostawcy materiału, oraz co równie ważne fachowej i doświadczonej firmy budującej tarasy drewniane. W dużej mierze od przygotowania montażu i jego dokładnego przeprowadzenia zależeć będzie zachowanie się drewna i jego trwałość.

Opinie o różnych metodach budowy tarasu – zasięgnij języka

Ważne przy wyborze jest ocena jak inni poradzili sobie z budową tarasu w ogrodzie. Pomocni mogą się sąsiedzi, którzy decydując się na rozwiązanie które nie dopasowane było do jakości podłoża na którym stoją wasze domy musieli pokryć większe niż zakładano koszty podbudowy tarasowej. Równie ważna jest konkurencja na lokalnym rynku. Opinie o jakości wykonania tarasów jakie spotkasz w internecie również mogą okazać się miarodajne, aczkolwiek zarówno do for internetowych jak opinii w mapach Google należy podchodzić z dużym dystansem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top