Na czym polega ochrona przeciwpożarowa

Ochrona przeciwpożarowa to pojęcie związane jest z zapobieganiem i zwalczaniem pożarów. W myśl ustawy o ochronie przeciwpożarowej polega na realizacji wszelkich przedsięwzięciach których celem jest ochrona życia, mienia i środowiska przed zagrożeniem pożarowym.

Ochrona ppoż powinna być wdrożona wszędzie tam gdzie przebywają ludzie, w budynkach mieszkalnych, blokach, halach przemysłowych, budynkach publicznych. W każdym takim miejscu powinny pojawić się systemy przeciwpożarowe, zamontowane drzwi ppoż, ściany przeciwpożarowe, czujniki dymu itp. Dodatkowymi elementami ochrony muszą być także gaśnice, koce ppoż, hydranty ppoż. Jak się okazuje w ochronie przeciwpożarowej musi być spełnionych wiele elementów zapobiegawczych, równie istotnym elementem jest zaprojektowana droga ewakuacyjna wraz ze znakami bezpieczeństwa.

Dodatkowo każdy właściciel budynku musi poinstruować i zapewnić szkolenie z zasad ppoż każdej osobie przebywającej w budynku. Instrukcja ta przedstawia jak należy zachować się w sytuacji wybuchu pożaru, gdzie znaleźć drogę ewakuacyjną.

Jak należy zapobiegać pożarom

Pożar może powstać z różnych przyczyn, na przykład w wyniku ludzkich zaniedbań, niedopatrzeń jak i czynników środowiskowych. W tym wszystkim jednak bardzo istotne jest, by potrafić zapobiegać. W ustawie o ochronie ppoż został zamieszczony zapis, który mówi o tym że należy podejmować wszelkie czynności których celem jest niedopuszczanie do do wybuchu pożaru. Wśród ich wymienienia się głównie przestrzeganie wszelkich nakazów i zakazów objętych ustawą jak również kontrolowanie przestrzegania przepisów ppoż. Zaś celem ochrony ppoż jest przede wszystkim:

-zapobieganie powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia,
-zapewnienie sił i środków do zwalczania pożaru,
-prowadzenie działań ratowniczych.

W ramach zasad ppoż należy przede wszystkim wdrożyć wszelkie kroki zapobiegawcze, ważny jest montaż elementów takich jak drzwi ppoż czy ścian przeciwpożarowych i wyposażenie budynku w gaśnice, ale i też sama świadomość tego jakie zniszczenia i straty może przynieść sam żywioł.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Alufire (producent ślusarki aluminiowej przeciwpożarowej)


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© 2022: Budowa | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress