Zabezpieczenia przeciwpożarowe w budynkach

budynek kamienno-ceglany

Zabezpieczenia przeciwpożarowe są jednym z najważniejszych elementów budynku. Każda osoba powinna sobie zdawać sprawę z tego, że pożar w budynku może zabrać wszystko – rzeczy materialne, godność a nawet życie. Odpowiednie zabezpieczenia przeciwpożarowe w budynkach z roku na rok stają się coraz bardziej popularne i decyduje się na nie coraz większa liczba osób – zarówno osoby, które rozpoczynają budowę jak i osoby, które wiele lat mieszkają w jednym miejscu. 

Zabezpieczenia ppoż dzielmy na 2 grupy

Wszystkie zabezpieczenia przeciwpożarowe dzielą się na dwie grupy:

  •  zabezpieczenia czynne
  •  zabezpieczenia bierne

Do zabezpieczeń czynnych należy przede wszystkim wentylacja pożarowa. W wyniku smogu statystycznie ginie ponad 90% osób, które znajdują się w zasięgu dymu i innych toksycznych gazów. Żeby temu zapobiec instaluje się wentylacje przeciwpożarowe. Swoim działaniem zmniejszają one zadymienie, odprowadzają toksyczne gazy jak i też chronią zarówno zdrowie jak i życie człowieka. Jest to dobre jak bardzo skuteczne rozwiązanie, jakie powinno znaleźć się w każdym budynku. Oprócz życia wentylacje przeciwpożarowe chronią wyposażenie budynku przed nadmiernym zadymieniem. Dzięki temu po ewentualnym pożarze są one zdatne do użytku, a nie jak w przypadku braku wentylacji – są tak okopcone, że nadają się tylko na wyrzucenie. Zobacz więcej na stronie: zabezpieczenia przeciwpożarowe pol-poż

instalacja zabezpieczeń
Zabezpieczenia przeciwpożarowe instaluje się przed pracami wykończeniowymi w obiekcie

Systemy sygnalizacyjne i alarmowe

Kolejny zabezpieczeniem czynnym jest system sygnalizacji pożaru. Jest to zabezpieczenie dodatkowe, które pozwala na wcześniejsze wykrycie pożaru, a poprzez specjalnie połączony system informuje on straż pożarną o pojawieniu się zagrożenia.

Obok zabezpieczeń czynnych pojawia się pytanie:

Jak zabezpieczyć przeciwpożarowo konstrukcję – farby, panele?

Można to zrobić poprzez specjalne impregnaty jak i osłony. Wszystkie instalacje można otulić jak i też zabezpieczyć specjalnymi środkami ognioodpornymi.

Bez względu na to, na jakie zabezpieczenie się zdecydujemy to każde z nich w jakiś sposób chroni nas przed śmiercią czy też przed utratą całego naszego dobytku. Koszty zabezpieczeń są znikome w porównaniu, jakie można ponieść straty oszczędzając na zabezpieczeniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top