Jak podnieść bezpieczeństwo osób w budynkach i miejscach pracy?

paski antypoślizgowe na schodach

Aby osobom pracującym zapewnić możliwie bezpieczne warunki pracy i jak najmniej szkodzące zdrowiu ludzi określono szereg przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, a także rozporządzeń ministra, które wprowadzają w życie szereg szczegółowych instrukcji co do zastosowania stosownych zabezpieczeń czy użycia materiałów i urządzeń, które podnoszą komfort pracy i poprawia bezpieczeństwo. Jednym z takich rozwiązań jest zabezpieczenie antypoślizgowe.

Czym są zabezpieczenia antypoślizgowe?

Zabezpieczenia antypoślizgowe zazwyczaj występują w postaci cienkich mat, płyt czy pasków naklejonych do podłoża, które potencjalnie może spowodować wypadek. Chodzenie po takich zabezpieczeniach jest bezpieczne i skutecznie chroni przed upadkiem. Specjalnie przygotowana powierzchnia gwarantuje wysoką przyczepność podeszwy buta do podłoża. Mogą zostać przyklejone do wielu podłoży jak kamień, gres, ceramika, drewno, metal, beton, lastriko i innych. Podłoża gładkie są niebezpieczne, dlatego w miejscu pracy na wszystkich takich powinny znaleźć się odpowiednie maty zabezpieczające przed upadkiem, włączając w to stopnie schodów. Paski lub maty mogą być wykonane w różnych kolorach i różnej ziarnistości powierzchni materiału w zależności od miejsca montażu i potrzeb. Wykonane są najczęściej z laminatu poliestrowego, żywic, korundu. Wykazują wytrzymałość na ścieranie przez co dobrze nadają się do miejsc o dużym natężeniu ruchu pieszych.

paski antypoślizgowe na schodach

Gdzie montować maty i paski antypoślizgowe?

Generalnie rzecz biorąc, zabezpieczenia przed poślizgiem montować należy wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko poślizgu na gładkiej powierzchni. Zabezpieczenia w postaci pasków naklejane są na schody, gdyż jest to miejsce podwyższonego ryzyka przewrócenia się. Szczególnie na stopniach wykonanych z materiału o gładkiej powierzchni, np lastriko, czy z okładziną ceramiczną lub gresową. Oprócz tego należy umieszczać je w ciągach komunikacji osób pracujących, na podjazdach, nachylonych podejściach, rampach, w miejscach narażonych na zalania, na szczeblach drabinek, w miejscach gdzie panuje podwyższona wilgoć. Powierzchnie antypoślizgowe nadają się także do montażu poza budynkiem w miejscach pracy ludzi, na stanowiskach przeładunkowych itp.

mata antypoślizgowa

Montaż mat antypoślizgowych

Montaż wszelkich powierzchni antypoślizgowych jest bardzo prosty i nie musi być przeprowadzane przez wykwalifikowanych fachowców, aczkolwiek jest to zalecane. Najczęściej polega to na naklejaniu materiału w wyznaczone miejsce. Powierzchnie, która ma być zabezpieczona trzeba oczyścić i odtłuścić, aby pozbyć się wszelkich zabrudzeń. Na przygotowaną powierzchnię nakleja się matę antypoślizgową. Cały proces jest bardzo szybki a efekty są trwałe. Należy systematycznie kontrolować stan maty, aby w przypadku dużych przetarć czy uszkodzeń wymienić na nową. Firmy produkujące lub sprzedające takie zabezpieczenia oferują zazwyczaj usługę profesjonalnego montażu. Więcej szczegółów o tym rodzaju zabezpieczeń oraz specyfikacjach mat można przeczytać tutaj. Można także znaleźć pomoc w zakresie montażu.

O taśmach antypoślizgowych na bhp.abc.com.pl:

Następnym rodzajem są taśmy antypoślizgowe i ostrzegawcze, które można znaleźć wszędzie tam, gdzie przestrzeganie zasad BHP jest priorytetem. Taśma antypoślizgowa to taśma jednostronna o wysokiej sile klejenia i chropowatej powierzchni, zapobiegającej poślizgom. Charakteryzuje ją odporność na promieniowanie UV i wodę (tzw. wersja basenowa, nie powodująca okaleczeń), dlatego może być stosowana zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Najczęstsze i najefektywniejsze zastosowanie to: oklejanie krawędzi schodów, ramp, progów, rusztowań i szczebli drabin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top