Hydranty 52 – zastosowanie

Hydranty o średnicy węża 52 przystosowane są do instalacji montowanej w budynkach zagrożonych szybkim rozprzestrzenianiem się pożaru wewnątrz budynku.

Swoje zastosowanie tego typu instalacje hydrantowe znajdują w budynkach produkcyjnych i magazynowych o pow. całkowitej większej niż 200 metrów kwadratowych (obciążenie ogniowe pow. 500MJ/m2), piwnicach tych budynków, w częściach magazynowych obiektów handlowych jednokondygnacyjnych, jak również w pomieszczeniach których powierzchnia przekracza 100m2 a obciążenie ogniowe przekracza 1000MJ/m2

Dodatkowo hydranty wewnętrzne 52 montuje się w budynkach użyteczności publicznej w których może przebywać jednocześnie większa liczba ludzi i zagrożenie pożarowe jest znaczące – to między innymi hale widowiskowo-sportowe, teatry, domy kultury gdzie liczba miejsc na widowni przekracza 200 jednostek.

Kolejnym typem obiektu gdzie znaleźć powinny się hydranty o tej wielkości to obiekty handlowe wielokondygnacyjne, garaże wielokondygnacyjne i jednokondygnacyjne gdzie liczba miejsc postojowych przekracza 10 stanowisk.

Zawory hydrantowe 52 w budynkach wysokościowych

Z uwagi na duże zagrożenie rozprzestrzeniania się pożaru, jak też trudności w dostępie służb ratowniczych do pomieszczeń w obiektach wielokondygnacyjnych – wysokościowych i wysokich wymagane jest montowanie zaworów hydrantowych DN 52 na każdej kondygnacji budynku bez względu na przeznaczenie i funkcje obiektu. Umożliwia to służbom ratowniczym na podłączenie się do instalacji przeciwpożarowej możliwie blisko miejsca pożaru i zagrożenia, bez konieczności prowadzenia wężownicy w budynku, co biorąc pod uwagę ciśnienie panujące w wężu oraz jego rozprężenie się podczas pracy jest niemożliwe na klatkach schodowych krętych.

W tego typu budynkach stosuje się również hydranty 25 (zobacz przykład w Sklepie PPOŻ) – na każdej kondygnacji budynków wysokich i wysokościowych, jak też w budynkach zakwalifikowanych jako zagrożenie ludzkie ZL I i ZL II z wyjątkiem budynków jednokondygnacyjnych o pow. całkowitej do 200m2, w budynkach niskich i średniowysokich.

Zobacz przykłady na stronach:

http://www.strazak.pl/index.php?topic=1129.0

http://www.kamaonline.pl/k1382,armatura-wodociag-hydranty.html

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© 2023: Budowa | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress